UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 baner muchy

Głowne zasady w rzutach muchowych, oraz rodzaje rzutów

GŁÓWNE ZASADY W RZUTACH MUCHOWYCH ORAZ RODZAJE RZUTOW

Autor: Michał Dużyński

Kontynuując swój poprzedni artykuł na temat konieczności używania poprawnej techniki w rzutach muchowych, tym razem chciałbym poszerzyć ten temat i przedstawić Wam główne zasady jakie musimy przestrzegać, aby nasze rzuty były prawidłowe. Opiszę również kilka rzutów, które są bardzo przydatne w sytuacjach wedkarstwa muchowego.

Podczas wykonywania rożnorodnych rzutów muchowych, czy to jest , rzut z nad głowy, pod kątem 45°, rzut horyzontalny, rzut rolowany, rzut skandynawski lub jakikolwiek inny rzut (a jest ich wiele), aby wygladały one prawidłowo i efektywnie należy przestrzegać 5 ZASAD ( z ang. 5 ESSENTIALS ):

1) PODCZAS RZUTU LUZ W LINCE POWINIEN BYĆ ZREDUKOWANY DO MINIMUM
2) NA KOŃCU RZUTU POWINNA BYĆ ZACHOWANA ODPOWIEDNIA PAUZA(TIMING)
3) DŁUGOŚĆ WYMACHU (CASTING STROKE) POWINNA BYĆ DOSTOSOWANA DO DŁUGOŚCI WYMACHIWANEJ LINKI
4) SZCZYTÓWKA WĘDKI POWINNA PORUSZAĆ SIĘ PO LINII PROSTEJ
5) SIŁA WYMACHU POWINNA BYĆ ODPOWIEDNIO ZASTOSOWANA

Oto nasze zasady. Zwróćcie uwagę, że przy każdej z nich używam słowa “POWINNA”, gdyż sytuacje, w których wędkujemy są zmienne.
Czasami rzucamy daleko, czasami tylko, ze szczytówki, raz wolniej a raz szybciej, dlatego też powinniśmy dostosować powyższe zasady do naszych rzutów aby były one prawidłowe i efektywne.
Świat się nie zawali jeżeli coś nie wyjdzie i zostanie pominięta jedna z reguł.
Bardzo ważne i mocno zalecane jest ćwiczenie rzutow na trawniku, boisku, lub lekcja z instruktorem.
Nad wodą są sytuacje gdzie musimy podjąć szybkie decyzje - JAK RZUCIĆ - więc nie ma za wiele czasu na myślenie o regułach i zasadach. Lekcja z instruktorem i dalsze ćwiczenia rzutów(30min ok 3 razy w tygodniu - nawet pantomima wymachów w domu), pozwoli ukształtować tzw. PAMIĘĆ MIĘŚNIOWĄ, co spowoduje automatyczne ruchy naszego ciała do wykonywania prawidłowego rzutu i zaoszczędzi nam czas nad wodą.

Wróćmy więc do naszych 5 ZASAD i omówmy jak one działają i jaki wpływ mają na prawidłowy rzut. Warto wspomnieć, że wszystkie 5 działają jak jedność, nie ma rozdziału na maniej lub bardziej ważne lub w jakiej kolejności zostaną zastosowane. Stosując 4 i zapominając o jednej, zawsze coś będzie nie tak.

Opiszę ich wpływ na rzut w kolejności w jakiej zostały wymienione powyżej.

Ad1) PODCZAS RZUTU LUZ W LINCE POWINIEN BYĆ ZREDUKOWANY DO MINIMUM
Przed rozpoczęciem rzutu linka wychodząca od szczytówki do przyponu musi być prosta, jeżeli będzie inaczej to nie naładujemy poprawnie kija i połowa rzutu zostanie zmarnowana na wyprostowanie linki(zob. diagram 1),

a jego naładowanie rozpocznie się dopiero w pozycji pionowej a z tamtąd jest już za późno na uzyskanie efektywnej pętli. Taki rzut zawsze zakończy się szeroką pętlą.

Zwróćcie uwagę na diagram 2- tam linka jest prosta i napięta i od momentu łagodnego poderwaniajej z wody waga linki ładuje nasz kij. W momencie zatrzymania wędki, wędka się prostuje I nagromadzoną w niej energię przekazuje lince, która tworzy efektywną pętlę.

Ad2) NA KOŃCU RZUTU POWINNA BYĆ ZACHOWANA ODPOWIEDNIA PAUZA
W tej zasadzie chodzi o to, aby po utworzeniu naszej pętli, dać jej czas na rozwinięcie się, zanim wykonamy kolejny ruch (zarówno do przodu jak i do tyłu ). Jeżeli wykonamy kolejny ruch zbyt szybko - przed rozwinięciem się pętli, to wstawiamy LUZ do rzutu - zwróćcie uwagę, że linka nie jest prosta(jest w kształcie poziomej litery U)
W tej zasadzie chodzi również o to, aby nie pozwolić lince spaść na ziemię(za nami lub przed nami). Podczas miedzy-wymachów zasadę dobrego timingu można opisać w dwóch słowach (rys)

Ad3) DŁUGOŚĆ WYMACHU (z ang. CASTING STROKE ) POWINNA BYĆ DOSTOSOWANA DO DŁUGOŚCI WYMACHIWANEJ LINKI
Jak sami widzicie zasada mówi powinna być dostosowana. Nie jest to reguła wyryta w kamieniu mowiąca np. 5m linki - 20cm wymachu.Ale na czym jest ten nasz wymach?
Jest to dystans jaki pokonuje nasza ręka podczas rzutu. Opisując tą zasadę w dwóch słowach (rys)

Co się stanie z naszą linką i naszym rzutem, jeżeli zaniedbamy tę zasadę?
Jeżeli przy długiej lince wychodzacej ze szczytówki użyjemy krótkiego wymachu, nasz kij rozładuje się przedwcześnie prowadząc naszą szczytówkę po linii wklęsłej, co spowoduje pętlę plączącą (TAILING LOOP ), natomiast długi wymach przy krótkiej lince spowoduje poruszanie się naszej szczytówki po lini wypukłej, tworząc szeroką pętlę.

Ad4) SZCZYTÓWKA WĘDKI POWINNA PORUSZAĆ SIĘ PO LINI PROSTEJ
Ta zasada jest łatwa do opisania ale czasami trudna w zastosowaniu. Aby uzyskać aerodynamiczną i efektywną pętlę, szczytówka powinna poruszać się po lini prostej. Im bardziej wypukła ścieżka szczytówki, tym szersza będzie pętla wklęsła ścieżka szczytówki spowoduje pętlę plączącą (TAILING LOOP )

Ad5) SIŁA WYMACHU POWINNA BYC ODPOWIEDNIO ZASTOSOWANA
Muchówką należy posługiwać się łagodnie, jeżeli użyjemy zbyt dużo siły podczas wymachów, tzw. PUNCHING ( jak w boksie szybkie, mocne uderzenie), nasz kij rozładuje sie przedwcześnie tworząc pętlę plączącą ( TAILING LOOP )

Omówmy teraz kilka podstawowych rzutów i ich zastosowanie w wędkarstwie muchowym.

- RZUT Z NAD GŁOWY, jest to tradycyjny rzut muchowy , aczkolwiek kij przechylony pod kątem 45° też zaliczany jest do rzutu z nad głowy. Większość wędkarzy używa stylu z przechylonym kijem, gydyz jest wygodniejszy i nie męczy zbytnio ramienia wędkarza. Rzuty z wędziskiem w wersji pionowej używane są bardziej przez instruktorów, gdyż z takiej pozycji łatwiej jest utworzyć prawidłową pętlę, widoczną dla kursantów. Rzut z nad głowy jest również używany w konkurencjach odległościowych. Jeśli zaś chodzi o sytuacje wędkarskie , zastosowany prawidłowo umożliwia nam prezetacje muchy na wodzie.

- RZUT ROLOWANY, jest to bardzo popularny i przydatny rzut. Używamy go, gdy mamy jakieś przeszkody za plecami ( krzaki, drzewa), które uniemożliwiają nam wykonanie rzutu znad głowy. Stosuje się go rownież do podebrania z wody linki tonącej oraz w momentach silnego wiatru.

- RZUT SIĘGAJĄCY(z ang. MEND), rzut ten stosuje się aby zapobiec ciągnięciu linki przez nurt (z ang. DRAG), co powoduje nienaturalne zachowanie się muchy. Rzut ten może być wykonany w prawo lub w lewo w zależności kierunku rzeki. Polega on na utworzeniu dużego garba w lince Podczas rzutu. Taki układ linki na rzece- z garbem sprawi, że nurt rzeki będzie musiał wyprostować linkę w garbie zanim zacznie nam ciągnać muchę. Używa sie go rzucając w poprzek rzeki

- RZUT ZAKRĘCAJACY ( z ang. CURVE CAST) , pozwala na prezetację muchy za przeszkodą, czasami jest to kamień, drzewo lub zwalony pień.

- RZUT WĘŻOWY( z ang. WIGGLE lub SNAKE CAST), używany podczas rzutów w poprzek Rzeki, jak i również na naturalną prezentację muchy w dole rzeki. Polega on na utworzeniu serii małych zawijańców w lince, co spowoduje jak poprzednio- wyprostowanie linki przez nurt i umożliwi naturalny dryft muchy.

- RZUT NAGRUPOWY(z ang. PILE CAST), jest to rzut wykonany trochę inaczej niż rzut wężowy, ale ma takie same zastosowanie. Wolny i naturalny dryft muchy

- RZUT WKŁADAJĄCY( z ang. TUCK CAST ), używany głównie przy nimfie, stosuje się go w sytuacjach, gdy w miejscu szybkiego nurtu musimy włożyć nimfę do wody jako pierwszą, potem przypon, potem linka. Na cieńszy od linki przypon nurt rzeki będzie miał trochę mniejszy wpływ niż na linkę, co spowoduje szybsze zejście nimfy do dna, tam gdzie ją chcemy.

- RZUT SZEROKĄ PETLĄ , używany jest do rzucania cieżkimi muchami, zestawem dwóch much lub więcej(szeroka pętla będzię zapobiegała plątaniu sie), jeśli chodzi o dalekie rzuty, rzucając z wiatrem, nasza szeroka pętla będzie działała jak żagiel co pozwoli jej unosić się dłużej i dalej.

- RZUT SKANDYNAWSKI(z ang. DOUBBLE HAUL), jest to technika używana głównie aby nadać lince większą prędkość, a co za tym idzie lepsze przebicie się przez wiatr, szybsza linka leci dalej, szybka prezentacja muchy

Na końcu chciałbym dać dwie rady muszkarzom, którzy chcieliby usprawnić swoje techniki rzutowe, jak i kolegom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem muchowym.

Po pierwsze:
Lepiej jest zainwestować w lekcje z instruktorem, niż w drogi sprzęt, którym potem nie będziecie umieli się prawidłowo posługiwać. Zasada jest taka.
90% technika-10% sprzęt. Tanią wędką też można ładnie rzucić.
Po drugie:
Nie używajcie swoich wędek tylko na rybach, ćwiczcie rzuty na boisku lub trawniku. Naprawdę wiele niepotrzeba. Głupkowate komentarze przechodniów na temat twojej aktywności, przepuść bokiem I rób to, co lubisz.
Po trzecie:
Rzuty,o których pisałem, jak już je trochę opanujecie, dobrze jest nauczyć sie ich uzywać poprzez drugie ramię. Umiejętność tą docenicie szybko w rożnych sytuacjach na wodą.
ŻYCZĘ WAM WSZYSTKIM NAPIĘTYCH LINEK !!!
MICHAŁ DUŻYNSKI
FFF CCI

Nasi partnerzy

Ankiety

Jak metodę łowienia na muchę preferujesz
Jaką metodą nimfy łowisz