UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

 baner muchy

Błędy w łowieniu metodą krótkiej nimfy

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/flyfishing/wedkarstwo_jeziorowe/02.jpg'
There was a problem loading image 'images/flyfishing/wedkarstwo_jeziorowe/02.jpg'

02.jpgBłędy w łowieniu metodą krótkiej nimfy 

Podczas łowienia na krótką nimfę wykonujemy bardzo dużo przerzuceń sznura z muchami. Sama metoda, zwana na Roll nymph, jest jak wiemy niezwykle skuteczna. Na krótką nimfę najczęściej Łowi się dwoma muchami ( najczęściej dociążonymi) co powoduje, że sam rzut jest inny niż pozostałe rzuty klasyczne wykonywane muchówką. Aby krótka nimfa była skuteczna należy wystrzegać się podstawowych, najczęściej popełnianych błędów:

Podstawowe błędy w łowieniu na krótką nimfę:

Zbyt długa linka wysunięta poza szczytówkę, co powoduje brak kontroli nad prowadzonym zestawem z muchami;Brak prowadzenia much pod szczytówką wędki;

Niedostosowanie szybkości prowadzenia much do szybkości wody – należy uwzględnić strefę martwej wody koło dna;

Bierne prowadzenie zestawu czyli samo posłanie much do wody i ich przepuszczanie zgodnie z prądem wody ( brak nadawania ruchów muchom);

Nadawanie wędce ruchów drgających, które powodują przenoszenie ww. drgań na zestaw. Powoduje to przede wszystkim nienaturalne poruszanie się nimf w wodzie;

Brak trzymania wyprostowanej ręki. Dawniej kiedy nie było tak szybkich i długich wędek wyprostowana ręka miała za zadanie wydłużenie prowadzonego zestawu oraz przedłużenie wędki. Wyprostowana ręka spełniała również tą rolę, że cały czas w napięciu kontrolowała spływ nimf w wodzie. Przygięta ręka przy ciele powoduje, że łowimy tzw. Od niechcenia, czyli nie mamy tak szybkiej zdolności i reakcji na przytrzymanie nimf przez rybę. Brak wyprostowanej ręki powoduje również niedokładne prowadzenie much. Efekt jest tylko jeden. Brak szybkiej reakcji na branie ryby a w konsekwencji nieskuteczne lub spóźnione zacięcie.

 

Co gwarantuje duże powodzenie w łowieniu metodą krótkiej nimfy.

 

Wrzucenie nimf powyżej miejsca, w którym stoi wędkarz, czyli należy odchylić wędkę w lewo lub prawo( w zależności od kierunku płynięcia wody) pod kątem 45%, czyli patrząc na godzinę 12-stą w prawo wrzucamy nimfy na godzinę 14.00( w prawo pod prąd) lub na 10.00 w lewo( pod prąd). Zależność pokazuje rysunek

Zatopienie nimf do samego dna. Jeśli mamy na końcu zestawu ciężką muchę( dociążoną ołowiem lub na haczyku jest założona wolframowa główka) problemu wielkiego nie będzie. Płytka woda dodatkowo ( do 0,7 m ) w tym jeszcze pomoże. Jeśli woda przekracza powyższą głębokość najlepiej wbić muchy w wodę lub zastosować trick z wędkarstwa spławikowego – wyczynowego. Wbijamy nimfy w wodę, następnie podnosimy wędkę do góry i powoli opuszczamy zestaw z nimfami. Wrzucone nimfy do wody i pozostawione same sobie w dryfie -za pomocą prądu wody- spowodują boczny dryf, nie dojdą do dna i w konsekwencji zestaw nie będzie prawidłowo poprowadzony. Muchy przepłyną nad głowami żerujących lub stojących ryb przy dnie.

Szybka reakcja na branie ryby – łowiąc metod krótkiej nimfy musimy zwrócić szczególną uwagę na to, co się dzieje z naszymi muchami. Każde przytrzymanie, pociągnięcie należy skwitować szybkim i energicznym zacięciem. Do tego przydaje się właśnie wędka o szybkiej lub bardzo szybkiej akcji. Nie uzyskamy tego efektu łowiąc wędką o akcji medium Fast czy medium. Dodatkowo, każde przepuszczenie zestawu należy zakończyć zacięciem w ciemno.

Baczne obserwowanie końcówki linki czy specjalnego łącznika między żyłką a linką w kolorach pomarańcz, seledyn czy biały. Dobór kolorów zależy od pory wędkowania, tła na którym widzimy końcówkę sznura( najczęściej lustro wody lub przeciwległy brzeg). Skutecznym sposobem jest wykorzystanie z metody żyłkowej, połączenia dwóch odcinków żyłek w kolorach pomarańcz i seledyn. W zależności od tła i odblasków powierzchni wody pomocny nam będzie kolor wyciągnięty ponad lustro wody.

Podczas łowienia na krótką nimfę wykonujemy bardzo dużo przerzuceń sznura z muchami. Sama metoda, zwana na Roll nymph, jest jak wiemy niezwykle skuteczna. Na krótką nimfę najczęściej Łowi się dwoma muchami ( najczęściej dociążonymi) co powoduje, że sam rzut jest inny niż pozostałe rzuty klasyczne wykonywane muchówką. Aby krótka nimfa była skuteczna należy wystrzegać się podstawowych, najczęściej popełnianych błędów. 

Nasi partnerzy

Ankiety

Jak metodę łowienia na muchę preferujesz
Jaką metodą nimfy łowisz